Featuring 5-1/2" (13.97 cm) lumbar support.
Features
- Contrasting carbon fiber weave
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure from maximum long-range comfort
- Can be purchased with or without Drivers Backrest which has independent adjustments for fore-aft position, height and angle, and folds forward
- SaddleGel™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Designed and made in the USA
Specs
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Width | 14" |
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Base Color | Black |
| Decoration | Carbon Fiber |
| Features | Includes Backrest |
| Model | Roadsofa™ |
| Stitching | Gold Stitching |
| Units | Each |
| Material | Saddlehyde™ |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Fill Material | Saddlegel |
| Rear Seat Width | 12" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Rear Seat Length | 11" |
Fitment
2025 Harley-Davidson FLHXU Street Glide Ultra2023-2025 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide
2023-2025 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide
2024-2025 Harley-Davidson FLHX Street Glide
2024-2025 Harley-Davidson FLTRX Road Glide
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™