7" (17.78 cm) lumbar support.
Will not plug & play with GL1800D model controls.
Features
- Contrasting carbon fiber weave
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure from maximum long-range comfort
- Can be purchased with or without Drivers Backrest which has independent adjustments for fore-aft position, height and angle, and folds forward
- SaddleGel™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Designed and made in the USA
Specs
| Base Color | Black |
| Features | without Backrest |
| Rear Seat Length | 16" |
| Rear Seat Width | 16-3/4" |
| Driver Seat Width | 17" |
| Fill Material | Saddlegel |
| Overall Seat Length | 36" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |
| Material | Saddlehyde™ |
| Decoration | Carbon Fiber |
| Model | Roadsofa™ |
| Driver Seat Length | 14" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
Fitment
2018-2024 Honda GL1800 Gold Wing Tour Airbag Automatic DCT2018-2024 Honda GL1800 Gold Wing Tour
2018-2024 Honda GL1800 Gold Wing Tour Automatic DCT
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™