Saddlebag Lid Covers - Dragon Scale - White Stitch - FLH/FLT '23-'25
Features
- Dragon Scale pattern perfectly matches Saddlemen DS seats, Tour Pak, and sissy bar pads
- Fitted lid covers protect the bagger's saddlebags
- The soft backside is gentle on paint
- The durable, weather impervious exterior keeps away road debris, boot scuffs, and other damage
- Materials and design compliment and color match Saddlemen RoadSofa Dragon Scale seats
- Made with Saddlehyde vinyl
- Made in the USA
Specs
| Material | Saddlehyde™ |
| Product Name | Lid Cover |
| Base Color | Black |
| Model | Roadsofa™ |
| Mounting Position | Left |
| Style | Dragon Stitch |
| Color/Finish | Black |
| Decoration | White Stitching |
| Units | Pair |
| Type | Saddlebag |
| Height | 3" |
| Length | 26" |
| Riding Style | Street |
| Width | 11" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRKSE CVO Road Glide Limited |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2024 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
| 2025 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2025 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTP |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXRRSE CVO Road Glide RR |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Custom FLTRX |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 11"
Mounting Position Left
Type Saddlebag
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Saddlehyde™