6-3/4" (17.15 cm) lumbar support.
Features
- Saddlemen® has solved comfort in the Adventure Tour Seat with our proprietary Gel-Core™ Technology
- Reduces engine vibration by 50% and dampened road shock by 90% - equating into longer riding times in the saddle
- Saddlehyde, which is unavailable to any other company, is the only covering that is manufactured specifically for motorcycling that will comply with our Gel-Core™ to give you the most comfortable ride and stand up to the harsh outdoor elements which most leathers and types of vinyl will not do over years of use
- Elegant accent stitching with a supple upper-foam layer produces a seat that is as effective as it is stylish
- The cover wraps the Gel-Core that combines the co-molding process
- This unique process will create a seat that will dampen, divert, and deflect the energy from road shock that 70-year-old foam seating technology or air bladders cannot
- Easy to install and performs better than a standard foam seat
- Designed and manufactured in the U.S.A.
Specs
| Fill Material | GelCore™ |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Driver Seat Width | 12" |
| Model | Adventure Tour |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Rear Seat Length | 13-1/4" |
| Rear Seat Width | 10-1/2" |
| Cover Material | Allante Channel |
| Driver Seat Length | 12-1/2" |
| Features | with Driver Backrest |
| Decoration | Black Stitching |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black