Profiler Seat - Front Lattice/Rear Smooth - Black - FL/FX '18-'23
Features
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel, and weather-resistant, no-maintenance good looks
- A unique blend of variable density foam and SaddleGel™ eases tailbone pressure and improves circulation
- This seat has narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the U.S.A.
Specs
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Decoration | Rear Smooth |
| Fill Material | GelCore™ |
| Model | Profiler |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Driver Seat Length | 13-1/2" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Base Color | Black |
| Material | Saddlehyde™ |
| Units | Each |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 107 |
| 2018 | Harley-Davidson | FLFBS Fat Boy 114 |
| 2019 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FLFBS Fat Boy 114 |
| 2020 | Harley-Davidson | FLFBS Fat Boy 114 |
| 2021 | Harley-Davidson | FLFBS Fat Boy 114 |
| 2022 | Harley-Davidson | FLFBS Fat Boy 114 |
| 2023 | Harley-Davidson | FLFBS Fat Boy 114 |
| 2023 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 117 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™