6-1/2" (16.51 cm) lumbar support.
Does not fit FXDWG.
Features
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- SaddleGel™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Can be purchased with or without Drivers Backrest which folds forward and has independent adjustments for fore-aft position, height, and angle
- Matching passenger backrest (sold separately) completes the custom look
- Designed and made in the USA
Specs
| Fill Material | Foam |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Roadsofa™ |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Overall Seat Length | 30" |
| Driver Seat Length | 14" |
| Product Name | Seat |
| Base Color | Black |
| Decoration | Gripper |
| Type | One-Piece |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Rear Seat Width | 10" |
| Stitching | Lattice Stitched |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1996 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1996 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1997 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1997 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1997 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1998 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1998 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1998 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1999 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1999 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1999 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1999 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2000 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2000 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 2000 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2001 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2001 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2001 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 2002 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2002 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2002 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2002 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 2003 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2003 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2003 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type One-Piece
Base Color Black
Material Saddlehyde™