5-1/2" (13.97 cm) lumbar support.
Features
- Tri Gripper cover material holds the rider in place for high performance riding
- SaddleGel™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure from maximum long-range comfort
- Extended reach versions move driver 1.5” further back from standard RoadSofa™ seating position
- Designed and made in the USA
Specs
| Features | Includes Backrest |
| Rear Seat Width | 12" |
| Driver Seat Width | 14" |
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Fill Material | Saddlegel |
| Material | Saddlehyde™ |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Base Color | Black |
| Model | Roadsofa™ |
| Rear Seat Length | 11" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™