High Noon Seat - Double Diamond - Black Logo - Black Stitch - FXD '96-'03
Features
- Seating area is contoured for maximum comfort
- Molded flexible urethane foam
- 3/16" ABS thermoformed seat base offers a perfect fit, with fully carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint
- Made in the USA
Specs
| Decoration | Double Diamond |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Rear Seat Width | 7" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Fill Material | Urethane Foam |
| Units | Each |
| Model | Highnoon |
| Features | Slipstop Lumbar |
| Base Color | Black |
| Material | Vinyl |
| Overall Seat Length | 31" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1996 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1996 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1996 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 1997 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1997 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1997 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1997 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 1998 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1998 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1998 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1998 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 1999 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1999 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1999 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1999 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 1999 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2000 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2000 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 2000 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2000 | Harley-Davidson | Wide Glide EFI FXDWGI |
| 2001 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2001 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FXDWG2 CVO Dyna Wide Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2001 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 2001 | Harley-Davidson | Wide Glide EFI FXDWGI |
| 2002 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2002 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2002 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2002 | Harley-Davidson | FXDWG3 CVO Dyna Wide Glide |
| 2002 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2002 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 2002 | Harley-Davidson | Wide Glide EFI FXDWGI |
| 2003 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2003 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2003 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2003 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 2003 | Harley-Davidson | Wide Glide EFI FXDWGI |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Vinyl