Cushion - Air Seat - Air Gel - Saddle - Black
Features
- Air gel features three layers of polyurethane with gel pads inserted inside each individual air cell to provide additional cushioning, shock absorption and vibration dampening; can also be used without air when the rider wishes to feel 100% "close to the bike" yet needs some additional cushioning
- This is a "gel pad" that is completely adjustable and will not get hot or stay hot
- The combination of air and medical grade gel is unique to Wild Ass
- Cover included
Specs
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Width | 13-1/2" |
| Height | 2" |
| Fill Material | Gel Pads |
| Model | Air Gel |
| Product Name | Cushion |
| Size | Saddle |
| Base Color | Black |
| Length | 11-1/2" |
Product Videos
Custom Field
Width 13-1/2"
Base Color Black
Color/Finish Black