Speakers - 6" x 9" - 4 ohm
Features
- Utilizes a high output design that plays above wind, water and engine noise
- Works with traditional speaker hole cutouts
- Integrated multi-color LED lighting
- Comes with two sets of grille color options (black or white)
- Marine-grade, horn-loaded compression speakers
- Proprietary high-frequency horn design
- Motors include lightweight neodymium magnets and aluminum-dome tweeters
- UV-treated, waterproof poly/ carbon-fiber woofer cones
- IP66 certification
Specs
| Mounting Position | Fairing |
| Peak Power Handling | 300 W |
| For Make | Universal |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Speaker |
| Units | Pair |
| Color/Finish | Black |
| Electrical Resistance | 4 Ohms |
| Tweeter Diameter | 1-1/4" |
| Overall Speaker Size | 6" x 9" |
| Speaker Type | Coaxial |
| Number of Speakers | 2 |
Product Videos
Custom Field
Mounting Position Fairing
Color/Finish Black