Spark Plug - MR9F
Features
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
Specs
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Hex Size | 16 mm |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Spark Gap | 0.9 mm |
| Type | Resistor |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Model | MR9F |
| Riding Style | UTV |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Units | Each |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Heat Range | 9 |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017 | Polaris | RZR XP 1000 EPS |
| 2017 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS |
| 2017 | Polaris | RZR XP 4 Turbo EPS |
| 2017 | Polaris | RZR XP Turbo |
| 2017 | Polaris | RZR XP Turbo EPS |
| 2018 | Polaris | RZR XP 4 Turbo EPS |
| 2018 | Polaris | RZR XP 4 Turbo EPS DYNAMIX Edition |
| 2018 | Polaris | RZR XP 4 Turbo EPS Fox Edition |
| 2018 | Polaris | RZR XP Turbo EPS |
| 2018 | Polaris | RZR XP Turbo EPS DYNAMIX Edition |
| 2018 | Polaris | RZR XP Turbo EPS Fox Edition |
| 2018 | Polaris | RZR XP Turbo S |
| 2019 | Polaris | RZR 4 XP Turbo 4x4 |
| 2019 | Polaris | RZR 4 XP Turbo Dynamix Ed. 4x4 |
| 2019 | Polaris | RZR XP 4 Turbo S |
| 2019 | Polaris | RZR XP Turbo EPS |
| 2019 | Polaris | RZR XP Turbo EPS DYNAMIX Edition |
| 2019 | Polaris | RZR XP Turbo LE 4x4 |
| 2019 | Polaris | RZR XP Turbo S |
| 2020 | Polaris | RZR PRO XP |
| 2020 | Polaris | RZR PRO XP 4 Premium |
| 2020 | Polaris | RZR PRO XP 4 Ultimate |
| 2020 | Polaris | RZR PRO XP Premium |
| 2020 | Polaris | RZR PRO XP Ultimate |
| 2020 | Polaris | RZR XP 4 Turbo S |
| 2020 | Polaris | RZR XP 4 Turbo S Velocity |
| 2020 | Polaris | RZR XP Turbo EPS 4x4 |
| 2020 | Polaris | RZR XP Turbo S |
| 2020 | Polaris | RZR XP Turbo S Velocity EPS 4x4 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Resistor