Battery - YHD12 - Black Case
Features
- Powerful starting power at a great price
- Parts Unlimited Heavy-Duty batteries are built to the same exacting specifications and quality-control standards as top brand-name Japanese batteries
- Rugged and provide more power over standard conventional batteries
- Include anti-sulfation chemical formulated to reduce sulfate crystal buildup on the battery plates
- All batteries are shipped dry
Specs
| Acid | Shipped Dry |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Riding Style | Street |
| Type | Heavy Duty |
| Length | 8-1/8" |
| Model | Conventional |
| Width | 5-1/4" |
| Negative Terminal Location | Right Post |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Vent Location | Left |
| Battery Maximum Charge Rate | 2.8 A |
| Product Name | Battery |
| Battery Capacity | 28 Ah |
| Volts | 12 V |
| Weight | 13.3 lb |
| Height | 6-1/2" |
| Units | Kit |
Product Videos
Custom Field
Width 5-1/4"
Type Heavy Duty