Heavy-Duty Ratchet Tie-Down - 1-1/2" x 6' - Black
Features
- 1-1/2" x 6' webbing is rated at 5,000-lb. strength
- Ratcheting for easy cinching
- Two vinyl-coated hooks rated at 1,200-lb. straight pull strength
- 1,000-lb. working load limit
- Packaged and sold each
Specs
| Color/Finish | Black |
| Duty | Heavy Duty |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Tie-Down |
| Features | Adjustable |
| Length | 72" |
| Load Capacity | 1000 lb |
| Material | Nylon |
| Tensile Strength | 5000 lb |
| Units | Each |
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks |
| Tightening Method | Ratchet |
| Width | 1-1/2" |
| Product Name | Strap |
| Style | Ratchet |
Product Videos
Custom Field
Width 1-1/2"
Type Tie-Down
Color/Finish Black
Material Nylon