Tire - Scorpion™ MT 90 A/T - Front - 90/90-21 - 54V
Features
- Tread pattern with big central knobs for straight riding stability and general V-shape orientation for high adherence in traction and braking
- Superb wet/dry grip due to the Silica tread compound that offers mileage and regular tread wear performance
- Excellent high-speed stability even when fully loaded thanks to a size-optimized carcass
- General and OEM replacement tires
- Enduro/Dual sport 70% On 30% Off
Specs
| Construction | - (Bias) |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Style | Enduro |
| Units | Each |
| Mounting Position | Front |
| Tread Pattern/Model | Scorpion™ MT 90 A/T |
| Width | 90 |
| Aspect Ratio | 90 |
| Compound | Silica |
| Rim Diameter | 21" |
| Type | Tubeless |
| Product Name | Tire |
| Tire Size | 90/90-21 |
| Load/Speed-Index | 54V |
| Market Segment | Dual Sport |
| Sidewall | Blackwall |
Product Videos
Custom Field
Type Tubeless
Sidewall Blackwall
Tires: Width 90
Tires: Aspect Ratio 90
Tires: Rim Diameter 21"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Load/Speed-Index 54V
Tires: Mounting Position Front