Standard Tie-Downs - 1" x 5-1/2' - Red
Features
- Industrial-grade PowerTye cam buckle
- 3/8" heavy-duty vinyl-coated hooks
- Hand loops for pulling tight
- Double security stitching
- Made in the U.S.A.
Specs
| End Type | Vinyl Coated Hook |
| Units | Pair |
| Tensile Strength | 4500 lb |
| Product Name | Strap |
| Width | 1" |
| Color/Finish | Red |
| Length | 66" |
| Load Capacity | 400 lb |
| Riding Style | Watercraft |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| Material | Nylon |
| Features | Adjustable |
| Style | Standard |
| Type | Tie-Down |
Product Videos
Custom Field
Width 1"
Type Tie-Down
Color/Finish Red
Material Nylon