Soft-Tye Tie-Downs - 1" x 5-1/2' - Black
Features
- Original PowerTye design features sewn-in Soft-Tye
- 3/8" heavy-duty vinyl-coated hooks
- Industrial-grade PowerTye cam-buckle
- Hand loop for pulling tight
- 5-1/2' length plus Soft-Tye
- Double security stitching
- Made in the U.S.A.
Specs
| Features | Adjustable |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| Riding Style | Watercraft |
| Units | Pair |
| Color/Finish | Black |
| Load Capacity | 400 lb |
| Product Name | Strap |
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks |
| Tensile Strength | 4500 lb |
| Material | Nylon |
| Width | 1" |
| Length | 66" |
| Model | Soft-Tye |
| Type | Tie-Down |
Product Videos
Custom Field
Width 1"
Type Tie-Down
Color/Finish Black
Material Nylon