Deluxe Ratchet Tie-Downs - 1-1/2" x 6-1/2' - Orange
Features
- 1-1/2" wide Chromacoat ratchet
- Vinyl-coated with safety latch hooks
- Sewn-in sheepskin Soft-Tye
- 6,000-lb. test nylon webbing
- 1,000-lb. working load
- Double security stitching
- Made in the U.S.A.
Specs
| Model | Fat Strap |
| Product Name | Strap |
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks |
| Load Capacity | 1000 lb |
| Material | Nylon |
| Riding Style | ATV |
| Width | 1-1/2" |
| Length | 78" |
| Style | Ratchet |
| Type | Tie-Down |
| Tightening Method | Ratchet |
| Color/Finish | Orange |
| Features | Adjustable |
| Tensile Strength | 6000 lb |
| Units | Pair |
Product Videos
Custom Field
Width 1-1/2"
Type Tie-Down
Color/Finish Orange
Material Nylon