Sheepskin Soft-Tye - 1.5"
Features
- 1.5" Soft-Tyes have 6,000-lb. test, and 1" Soft-Tyes have 4,500-lb. test nylon
- 9" L sheepskin sleeve protects paint and chrome
- Reusable storage pouch
- Made in the U.S.A.
Specs
| Features | with Protective Sleeve |
| Riding Style | Snow |
| Units | Pair |
| End Type | Loop |
| Tensile Strength | 6000 lb |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Strap |
| Model | Soft-Tye |
| Type | Tie-Down |
| Width | 1-1/2" |
| Material | Nylon |
| Length | 18" |
Product Videos
Custom Field
Width 1-1/2"
Type Tie-Down
Color/Finish Black
Material Nylon