Big Daddy Trailer Kit - 2" x 6-1/2' - Black
Features
- 2" wide heavy-duty ratchet with ergonomic rubber handle
- Genuine sheepskin sleeve
- Black webbing Soft-Tye sewn-in
- 7,400-lb. test nylon webbing
- Heavy-duty vinyl-coated secure hooks
- 1,200-lb. working load
- Double-security stitching
- Include heavy-duty Cordura® storage bag with zipper top closure
- Made in the U.S.A.
Specs
| Color/Finish | Black |
| Units | Kit |
| Duty | Heavy Duty |
| End Type | Snap Hook |
| Model | Big Daddy |
| Riding Style | Snow |
| Type | Tie-Down |
| Width | 2" |
| Tightening Method | Ratchet |
| Features | Includes Travel Bag |
| Length | 78" |
| Load Capacity | 1200 lb |
| Style | Trailer |
| Tensile Strength | 7400 lb |
| Material | Nylon |
| Product Name | Strap Kit |
Product Videos
Custom Field
Width 2"
Type Tie-Down
Color/Finish Black
Material Nylon