Twin Cam models require an oil filter adapter or offset mount with oil line fittings.
If using standard 3/8" hose, use part # DS245263 (Breather fitting).
Features
- Come with AN #6 fittings (use with -6 lines found in most speed shops)
- Kit mounts to frame tubes with supplied clamps and reducers
- CNC-machined from billet aluminum
Specs
| Base Color | Black |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Length | 12" |
| Product Name | Oil Cooler |
| Features | For 1"- 1-1/4" Frame Tubing |
| Material | CNC Billet Aluminum |
| Outside Diameter | 57.2 mm |
| Style | Temperature Gauge |
Product Videos
Custom Field
Base Color Black
Color/Finish Black
Material CNC Billet Aluminum