Diamond Seat Pad - Touring
Features
- Quilted fabric provides a neutral seating surface
- Cutouts in polymer insert reduce pressure on sensitive areas
- Allows airflow under rider, reducing sweating in warmer temperatures
- Non-slip bottom
- Includes straps with hooks for easy installation
- Designed to fit most cruiser-style seats
Specs
| Height | 3/4" |
| Decoration | Diamond |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Size | Touring |
| Units | Each |
| Width | 17" |
| Fill Material | Polymer |
| Length | 14" |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat Pad |
Product Videos
Custom Field
Width 17"
Base Color Black
Color/Finish Black