465 Series Shocks with Rap - 12.2" - Black - Heavy-Duty
Features
- High-pressure gas monotube design for ultimate performance
- Remote Adjustable Preload (RAP) features a remote hydraulic adjuster to make it even easier to fine-tune your suspension for different loads, such as passengers or luggage
- Five-position rebound adjustment to tailor the suspension for changing conditions and riding styles
- Hard-anodized aluminum body and components for excellent durability and corrosion resistance
- 46 mm bore and deflective disc piston provide precise damping
- 16 mm hard-chrome shaft rides on custom viton seals for low friction and leak-free reliability
- Each shock is custom tuned (damping and spring rate) for each fitment
- Before purchasing or attempting to install shocks that are different than the OEM length, confirm that your wheel travel can be altered without causing clearance issues such as swingarm/ axle to exhaust contact, as well as chain/belt guard or tire contact.
- Heavy Duty Applications are recommended for bikes operating at or near the manufacturer’s maximum load rating over 50% of the time.
Specs
| Color/Finish | Anodized |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Spring Type | Single Progressive Rate |
| Damping Method | Gas Charged |
| Duty | Heavy Duty |
| Height Adjustment | Lowers 2.00" |
| Extended Length | 12.20" |
| Product Name | Shock Absorber with Remote Adjustable Preload |
| Mounting Position | Rear |
| Type | Coilover Monotube |
| Reservoir Location | Internal |
| Bore Size | 1.81" |
| Material | Aluminum |
| Model | 465 Series |
| Adjustment Type | Remote Adjustable Preload |
Product Videos
Custom Field
Mounting Position Rear
Type Coilover Monotube
Color/Finish Anodized
Material Aluminum