Includes fender adapter brackets. Wheels made for ABS also include linked bearing. Front wheels listed as fitting '14-'23 Dressers will require the use of RC '08-'13 style front brake rotors (3.25" bolt circle). One-piece rotors are not recommended.
Features
- Made from the highest-quality forged aluminum to create a strong and durable wheel
- CNC-machined and quality tested to ensure the finest product possible
- Eclipse finish combines black powder-coat and raw metal.
- Made in the USA
- Matching belt pulleys and brake rotors available; see the Transmission & Driveline and Brakes sections.
Specs
| Compatibility | May Reuse OEM Pulley and Rotor |
| Model | Majestic Eclipse |
| Riding Style | Street |
| Rim Width | 3.5" |
| Type | Forged |
| For Axle Diameter | 1" |
| Base Color | Black |
| Disc | Dual Disc |
| Color/Finish | Black |
| Rim Diameter | 21" |
| Finish | Matte |
| For Braking System | without ABS |
| Units | Each |
| Material | Aluminum |
| Product Name | Wheel |
| Wheel Size | 21x3.5 |
| Mounting Position | Front |
Fitment
2020-2023 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide2014, 2019, 2021 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited
2015-2019, 2021 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide
2014 Harley-Davidson CVO Road King FLHRSE
2014, 2018, 2020-2023 Harley-Davidson FLHX Street Glide
2022-2023 Harley-Davidson FLRT Freewheeler
2014-2017, 2019-2020, 2022 Harley-Davidson FLHR Road King
2019-2022 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special
2022 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited
2018, 2020, 2022 Harley-Davidson FLTRX Road Glide
2016, 2018-2020, 2022-2023 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special
2019-2022 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
2016, 2018, 2020-2021 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited
2018, 2020, 2023 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special
2017-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low
2014-2015, 2017-2019 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra
2015, 2018-2019 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic
2015 Harley-Davidson FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low
2014 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL
2016, 2018-2019 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI
2022 Harley-Davidson FLHTCUTGSE CVO Tri Glide
2022 Harley-Davidson FLTRKSE CVO Road Glide Limited
2023 Harley-Davidson FLHXST Street Glide ST
2023 Harley-Davidson FLTRXST Road Glide ST
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Rim Diameter 21"
Rim Width 3.5"
Mounting Position Front
Type Forged
Base Color Black
Finish Matte
Color/Finish Black
Wheel Size 21x3.5
Material Aluminum