Front wheels listed as fitting '14-'23 Dressers will require the use of RC '08-'13 style front brake rotors (3.25" bolt circle). One-piece rotors are not recommended.
Features
- Made from the highest-quality forged aluminum to create a strong and durable wheel
- CNC-machined and quality tested to ensure the finest product possible
- Made in the USA
- Matching belt pulleys and brake rotors available; see the Transmission & Driveline and Brakes sections.
Specs
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | Street |
| Type | Forged |
| Units | Each |
| Base Color | Silver |
| Compatibility | Must Be Used with an 18" Rear Wheel |
| For Axle Diameter | 1" |
| Material | Aluminum |
| Disc | Dual Disc |
| For Braking System | with ABS |
| Wheel Size | 23x3.75 |
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Silver |
| Product Name | Wheel |
| Rim Diameter | 23" |
| Model | Recoil |
| Rim Width | 3.75" |
Fitment
2020, 2022 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide2021 Harley-Davidson FLHTCUTGSE CVO Tri Glide
2019, 2021 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited
2010, 2015-2019, 2021, 2023 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide
2013 Harley-Davidson FLHTCUSE8 CVO Ultra Classic Electra Glide
2012 Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide
2009 Harley-Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide
2014 Harley-Davidson CVO Road King FLHRSE
2010, 2014, 2018, 2020, 2023 Harley-Davidson FLHX Street Glide
2015, 2021-2023 Harley-Davidson FLRT Freewheeler
2009, 2014-2017, 2022 Harley-Davidson FLHR Road King
2022 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special
2022 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited
2022 Harley-Davidson FLTRX Road Glide
2016, 2019, 2022 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special
2008, 2019-2020 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
2016, 2020 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited
2018, 2020 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special
2017-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low
2009-2012, 2014-2015, 2017 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra
2009, 2015 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic
2015 Harley-Davidson FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low
2010-2011, 2014 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
2013 Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom
2012 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra
2009-2010 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
2010 Harley-Davidson FLHXXX Street Glide Trike
2008 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL
2009, 2012, 2016, 2018 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI
2013 Harley-Davidson Road King Classic FLHRC
2010 Harley-Davidson FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide
2010 Harley-Davidson FLTR Road Glide
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Rim Diameter 23"
Rim Width 3.75"
Mounting Position Front
Type Forged
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Silver
Wheel Size 23x3.75
Material Aluminum