Front wheels listed as fitting '14-'23 Dressers will require the use of RC '08-'13 style front brake rotors (3.25" bolt circle). One-piece rotors are not recommended.
Features
- Made from the highest-quality forged aluminum to create a strong and durable wheel
- CNC-machined and quality tested to ensure the finest product possible
- Eclipse finish combines black powder-coat and raw metal.
- Made in the USA
- Matching belt pulleys and brake rotors available; see the Transmission & Driveline and Brakes sections.
Specs
| Color/Finish | Machined |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Mounting Position | Front |
| For Axle Diameter | 1" |
| Material | Aluminum |
| Model | Savage Eclipse |
| Riding Style | Street |
| Finish | Matte |
| Disc | Dual Disc |
| For Braking System | without ABS |
| Rim Diameter | 23" |
| Compatibility | May Reuse OEM Pulley and Rotor |
| Product Name | Wheel |
| Rim Width | 3.75" |
| Type | Forged |
| Wheel Size | 23x3.75 |
Fitment
2020, 2022 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide2021 Harley-Davidson FLHTCUTGSE CVO Tri Glide
2019, 2021 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited
2010, 2015-2019, 2021 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide
2013 Harley-Davidson FLHTCUSE8 CVO Ultra Classic Electra Glide
2012 Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide
2009 Harley-Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide
2014 Harley-Davidson CVO Road King FLHRSE
2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL
2010, 2014, 2018, 2020, 2023 Harley-Davidson FLHX Street Glide
2015, 2021-2023 Harley-Davidson FLRT Freewheeler
2009, 2014-2017, 2022 Harley-Davidson FLHR Road King
2022 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special
2022 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited
2022 Harley-Davidson FLTRX Road Glide
2016, 2019, 2022 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special
2008, 2019-2020 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
2016, 2020 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited
2018, 2020 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special
2017-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low
2009-2012, 2014-2015, 2017 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra
2009, 2015 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic
2015 Harley-Davidson FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low
2010-2011, 2014 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
2013 Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom
2012 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra
2009-2010 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
2010 Harley-Davidson FLHXXX Street Glide Trike
2008 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
2009, 2012, 2016, 2018 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI
2013 Harley-Davidson Road King Classic FLHRC
2010 Harley-Davidson FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide
2010 Harley-Davidson FLTR Road Glide
2009 Harley-Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Rim Diameter 23"
Rim Width 3.75"
Mounting Position Front
Type Forged
Base Color Black
Finish Matte
Color/Finish Machined
Wheel Size 23x3.75
Material Aluminum