Requires use of 4.625" stroker crank with 7.669" rods.
Compression Ratio: 11.2:1 with stock heads (86 cc) and 10.6:1 with Revolution Performance Stage 3 CNC head work (95 cc).
Includes:
• 2x Cylinders
• 2x Piston Kits
• Head and Base Gasket Set
Features
- Aerospace-grade all-aluminum cylinder with nickel-silicon-carbide (NSC) electroplated bore
- NSC-plated cylinders have less friction for increased horsepower, lower engine temperatures and a longer lifespan
- Includes pair of all-aluminum NSC-coated bore cylinders, custom-forged pistons with high-tension rings specifically designed for NSC cylinders and a head/base gasket set
- Made in the USA
- Will require case boring, which is not recommended on OEM cases '95 and earlier; some kits will require a 4.625" stroke crank as noted.
Specs
| Bore Size | 4.250" |
| Color/Finish | Granite |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Product Name | Cylinder Kit |
| Riding Style | Street |
| Displacement | 131" |
| Units | Kit |
| Features | Flat Top |
| Material | Aluminum |
| Stroke Length | 4.625" |
| Type | Monster Big Bore |
| Cylinder Bore Coating | Nickel-Silicon Carbide |
Product Videos
Custom Field
Type Monster Big Bore
Color/Finish Granite
Material Aluminum