All sissy bars bags must be supported by a luggage rack.
Features
- Sleek-styled tail bag featuring straps and large chromed buckles
- Lockable, quick-release buckles hidden below large chrome buckles
- Made of rugged leather-grain Saddlehyde™ and plastic reinforcing panels
- Rigid construction keeps these bags looking good, full or empty
- Designed for multiple mounting options adaptable to any bike; attaches to sissy bar, rack or atop passenger seat
- Easy-to-use sissy bar strap included, adjustable bungee straps sold separately; multiple anchor points, including four heavy-duty chromed D-rings and several strap slots provided for fast, easy mounting
- Riveted top handle and removable shoulder strap for convenient transport off the bike
- Hat-box style lid with long sides for protection against weather, grime and other elements
- Easy-open lid provides convenient access
- Two zippered and flap-covered side pockets provide extra storage
- Hanging internal mesh pocket provides separate storage inside bag and helps organize contents
- Measures 16" L x 10¼" W x 12½" H: 19" L with pockets
Specs
| Features | Handle |
| Width | 12-1/2" |
| Height | 16" |
| Material | Synthetic Leather |
| Model | EX2200 Drifter |
| Color/Finish | Chrome |
| Depth | 10-1/4" |
| Mounting Position | Rear |
| Product Name | Sissy Bar Bag |
| Units | Each |
| Closure | Zipper |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
Product Videos
Custom Field
Width 12-1/2"
Mounting Position Rear
Base Color Black
Color/Finish Chrome
Material Synthetic Leather