Desperado Express Tail Bag
Features
- Sleek-styled tail bag featuring straps, studs and large chromed buckles
- Lockable, quick-release buckles hidden below large chrome buckles
- Made of rugged leather-grain, weather-resistant SaddleHyde™ and plastic reinforcing panels
- Rigid construction keeps these bags looking good, full or empty
- Designed for multiple mounting options adaptable to any bike; attaches to sissy bar, rack or atop passenger seat
- Easy-to-use sissy bar strap included; multiple anchor points, including four heavy-duty chromed D-rings and several strap slots provided for fast, easy mounting
- Riveted top handle and removable shoulder strap for convenient transport off the bike
- Hat-box style lid with long sides for protection against weather, grime and other elements
- Easy-open lid provides convenient access
- Two zippered and flap-covered side pockets provide extra storage
- Hanging internal mesh pocket provides separate storage inside bag and helps organize contents
- Measures 16" L x 10¼" W x 12½" H: 19" L with pockets
Specs
| Height | 16" |
| Product Name | Sissy Bar Bag |
| Base Color | Black |
| Depth | 10-1/4" |
| Mounting Position | Rear |
| Finish | Chrome |
| Closure | Buckle |
| Features | Universal Fitment |
| Material | Synthetic Leather |
| Width | 12-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Black |
| Style | Studs |
| Units | Each |
| Model | EX2200S Desperado |
Product Videos
Custom Field
Width 12-1/2"
Mounting Position Rear
Base Color Black
Finish Chrome
Color/Finish Black
Material Synthetic Leather