Drivers backrest is adjustable for both height and fore-aft position.
Features
- A version of Saddlemen's popular touring seat, but with a plush, pillow-top style covering
- Provides riders of non-touring motorcycles the comfort and style of a RoadSofa™ seat
- Exclusive, unique split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure for maximum long-range comfort
- GelCore™ in both driver and passenger portions increases comfort even during long trips
- Comfortable touring design
- Made in the USA
Specs
| Model | Explorer RS |
| Rear Seat Width | 10" |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Decoration | Pillow |
| Type | 2-Up Seat |
| Backrest Pad Height | 8" |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Material | Saddlehyde™ |
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Features | Includes Backrest |
| Fill Material | GelCore™ |
| Backrest Pad Width | 11" |
| Overall Seat Length | 29" |
| Driver Seat Width | 14-1/2" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI35 Dyna 35th Anniversary Super Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2007 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2007 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2007 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2008 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2008 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2008 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2008 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2008 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2008 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2009 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2009 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2009 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2010 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2010 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2010 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2011 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2011 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2011 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2012 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2012 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2012 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2012 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2013 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2013 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2013 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2013 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2014 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2014 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2014 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2014 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2014 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2015 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2015 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2015 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2015 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2015 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2016 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2016 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2016 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2016 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2016 | Harley-Davidson | FXDLS Low Rider S |
| 2016 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2017 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2017 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2017 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2017 | Harley-Davidson | FXDLS Low Rider S |
| 2017 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™