Explorer Seat - Lattice Stitched - FLSTN '06-'17
Features
- Saddlemen's Pro Foam is formulated to provide a perfect balance of comfort and rigidity and user compliance with integrated GelCore technology
- Split-cushion design has separated lumbar support and forward seat cushions so they compress independently, reducing tailbone pressure
- Combines show-bike quality with two-up touring comfort
- Popular LS (Lattice Double Stitch) retro styling
- Made in the USA
Specs
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 12" |
| Fill Material | Gel |
| Rear Seat Width | 11" |
| Material | Saddlehyde™ |
| Overall Seat Length | 30" |
| Model | Explorer |
| Rear Seat Length | 13" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Decoration | Lattice Stitched |
| Features | without Backrest |
| Fits Tank Size | Standard |
| Driver Seat Length | 12" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2008 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2009 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2012 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2013 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2014 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2015 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2017 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™