Pad - Seat - Breathable Fleece - Large - Black
Features
- Quick-disconnect harness system mounts onto or over the seat and remains in place when pad is removed (instructions included), or use the optional side-seat hooks
- Pads can be separately heated or cooled for added comfort depending upon temperature conditions
- Visco-elastic GelCore™ pads add riding comfort to any seat on any model
- Breathable fleece prevents heat buildup and perspiration
- Synthetic sheepskin cover softens your ride
- Made in the U.S.A.
Specs
| Length | 10-1/2" |
| Product Name | Pad |
| Height | 5/8" |
| Material | Fleece |
| Model | Breathable |
| Base Color | Black |
| Type | Large |
| Color/Finish | Black |
| Width | 14" Back, 8" Front |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Size Medium, Large
Width 14" Back, 8" Front
Type Large
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Fleece