Knuckle Solo Seat - Ribbed - Black - FL/FX '06-'17
Features
- Deep, aggressive ribs are carefully stitched into the brushed SaddleHyde™ weather-resistant cover
- Hand-crafted progressive density foam and GelCore™ foundations serve up comfort not normally present in a low profile seat
- Strong fiberglass pans with plated hardware ensure a perfect fit for a trouble-free install
- Designed and made in the USA
Specs
| Driver Seat Width | 12" |
| Fill Material | GelCore™ |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Overall Seat Length | 21-1/2" |
| Decoration | Ribbed |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Model | Knuckle |
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Type | Solo Seat |
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™