Slim Seat - Black - Lattice Stitch - '99-'07 FL
Features
- Refined split-cushion design separates seating surface from lumbar support to reduce tailbone and back pressure for maximum long-range comfort
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports back and legs for superior comfort; streamlined nose improves reach to ground
- GelCore™ in both driver and passenger areas reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort
- Lattice stitch (LS) seat infuses old-school lattice stitch retro styling with a modern twist
- Perforated leather inserts and SaddleHyde™ cover
- Fitted, protective rain cover included
- Designed and made in the USA
Specs
| Overall Seat Length | 30" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |
| Decoration | Lattice Stitched |
| Rear Seat Length | 11-3/4" |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 12" |
| Fill Material | GelCore™ |
| Model | Slim |
| Driver Seat Length | 15" |
| Material | Saddlehyde™ |
| Rear Seat Width | 6" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™