FLSTN models require removal of seat rail and rear rack
Features
- Design drops the rider down into the bike for the lowest riding position possible, while maintaining our high standard of comfort and support
- Unique blend of variable-density foam and GelCore™ technology eases tailbone pressure and improves circulation
- Basketweave pattern on driver's seat provides more breathability and extra grip if needed
- Basketweave is sewn into the slender tail section to accent the low seat styling and profile
- Features narrow styling, a thin profile and low riding height
- Whisper-grain, basketweave cover
- Designed and made in the USA
Specs
| Decoration | Basketweave |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Model | Profiler™ |
| Material | Saddlehyde™ |
| Type | One-Piece |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Driver Seat Length | 17" |
| Driver Seat Width | 12" |
| Fill Material | GelCore™ |
| Base Color | Black |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Riding Style | Street |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2008 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2009 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2009 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2012 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2012 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2013 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2013 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2014 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2014 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2015 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2015 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2017 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2017 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type One-Piece
Base Color Black
Material Saddlehyde™