Knuckle Profiler™ Seat - Black - FLH '97-'07
Features
- Proprietary GelCore™ technology dampens, diverts and deflects energy from road shock and engine vibration for a smooth, comfortable ride
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel, and weather-resistant, no-maintenance good looks
- A unique blend of variable density foam and SaddleGel™ eases tailbone pressure and improves circulation
- Narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the U.S.A.
Specs
| Product Name | Seat |
| Model | Profiler™ |
| Decoration | Knuckle |
| Driver Seat Length | 18" |
| Material | Saddlehyde™ |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |
| Rear Seat Length | 14" |
| Driver Seat Width | 10-1/2" |
| Fill Material | GelCore™ |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type One-Piece
Base Color Black
Material Saddlehyde™