Profiler Seat - Front Lattice/Rear Smooth - Black - FXD '04-'05
Features
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel, and weather-resistant, no-maintenance good looks
- A unique blend of variable density foam and SaddleGel™ eases tailbone pressure and improves circulation
- This seat has narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the U.S.A.
Specs
| Fill Material | GelCore™ |
| Decoration | Rear Smooth |
| Model | Profiler |
| Rear Seat Width | 5" |
| Driver Seat Length | 14" |
| Rear Seat Length | 10" |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Width | 11" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Riding Style | Street |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2004 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2004 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2004 | Harley-Davidson | FXDLI Dyna Low Rider |
| 2004 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2004 | Harley-Davidson | FXDXI Dyna Super Glide Sport |
| 2005 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDLI Dyna Low Rider |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDXI Dyna Super Glide Sport |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™