Features a versatile mounting system to install on luggage rack, back seat or sissy bar and clips onto most Saddlemen touring bags.
Features
- Versatile mounting system installs on luggage rack, back seat or sissy bar; clips onto most Saddlemen™ touring bags
- Rigid construction looks great empty or full
- Multiple D-rings provide easy mounting options for hard-to-fit motorcycles
- Wide top opening for easy packing
- Top carry handle and shoulder strap for easy toting off bike
- Lockable zipper pulls
- Constructed of UV-, water- and weather-resistant 1200-denier SaddleTuff™ and durable, maintenance-free SaddleHyde™ panels
- Dimensions: unexpanded 10" W x 16" L x 9.5 H", expanded 10" W x 20" L x 9.5" H; measures 1,300 cubic inches unexpanded
Specs
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Material | Textile |
| Model | R1300XLE |
| Height | 9-1/2" |
| Product Name | Roll Bag |
| Units | Each |
| Closure | Zipper |
| Volume | 21.3 liter |
| Width | 16" |
| Depth | 10" |
Product Videos
Custom Field
Width 16"
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Textile