RoadSofa™ Seat - Black - with Driver Backrest - FLFB/FXBR '18-'24
Features
- SaddleGel™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- The tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure from maximum long-range comfort
- Can be purchased with or without drivers backrest which is adjustable for fore-aft position, height and angle, and folds forward
- Made in the USA
Specs
| Driver Seat Width | 15" |
| Rear Seat Length | 11-1/2" |
| Model | Roadsofa™ |
| Units | Each |
| Features | Includes Backrest |
| Fill Material | Saddlegel |
| Decoration | Plain |
| Material | Saddlehyde™ |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Length | 14" |
| Rear Seat Width | 12" |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 107 |
| 2023 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 117 |
| 2024 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 117 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™