5" (12.7 cm) lumbar support.
Features
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support to reduce tailbone/back pressure for maximum long-range comfort
- Seat features a combination of progressive density foam and SaddleGel™ inserts for superior driver and passenger comfort
- Passenger pillion area has received special attention for comfort and to allow a clear view of the road ahead
- Seat has a perforated, ventilated leather cover for the ultimate in luxurious comfort, feel and looks
- Protective rain cover included
- Made in the USA
Specs
| Driver Seat Length | 15" |
| Fill Material | Foam |
| Model | Roadsofa™ |
| Base Color | Black |
| Material | Saddlehyde™ |
| Rear Seat Width | 13" |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |
| Features | without Backrest |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Rear Seat Length | 14-1/2" |
| Stitching | Lattice Stitched |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Width | 14-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1997 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1998 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 1999 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1999 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type One-Piece
Base Color Black
Material Saddlehyde™