5-1/2" (13.97 cm) lumbar support.
Features
- Each seat combines a Gel-Core™ interior and Pro-Foam™ to create a foam with a balance of compression and resilience geared toward long distance comfort
- Pro-Foam™ unique molding process creates an element-resistant, self-skinning foam that is sealed from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Honeycomb (HC) pattern incorporates modern geometry in a stylish seat cover
- SaddleGel™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Designed and made in the USA
Specs
| Material | Saddlehyde™ |
| Decoration | Honeycomb |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Model | Roadsofa™ |
| Rear Seat Width | 13" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Blue Stitching |
| Base Color | Black |
| Features | without Backrest |
| Fill Material | GelCore™ |
| Overall Seat Length | 31" |
| Rear Seat Length | 13" |
| Driver Seat Width | 15-1/2" |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™