Lumbar provides 8-1/2" (21.59 cm) of support.
Features
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- SaddleGel™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Can be purchased with or without drivers backrest which has independent adjustments for fore-aft position, height and angle, and folds forward
- Designed and made in the USA
Specs
| Driver Seat Width | 14" |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Roadsofa™ |
| Rear Seat Length | 12" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 12" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Fill Material | Saddlegel |
| Decoration | Carbon Fiber Weave |
| Overall Seat Length | 28" |
| Rear Seat Width | 12" |
| Features | without Backrest |
| Fits Tank Size | Standard |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 107 |
| 2018 | Harley-Davidson | FXBRS Breakout 114 |
| 2019 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FXBRS Breakout 114 |
| 2020 | Harley-Davidson | FXBRS Breakout 114 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™