5-1/2" (13.97 cm) lumbar support.
Features
- Our tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Can be purchased with or without drivers backrest which has independent adjustments for fore-aft position, height and angle, and folds forward
- SaddleGel™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Comes with heater
- Designed and made in the USA
Specs
| Overall Seat Length | 31" |
| Rear Seat Length | 13" |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Features | Heated |
| Driver Seat Width | 15-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Decoration | Black Stitching |
| Rear Seat Width | 12-3/4" |
| Fill Material | Saddlegel |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Roadsofa™ |
| Riding Style | Street |
| Type | Standard Reach |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Type Standard Reach
Base Color Black
Material Saddlehyde™