Seat - Profiler™ - Black - Smooth - FLSTF '07-'17
Features
- Supple SaddleHyde™ offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Driver's portion features GelCore™ for unsurpassed levels of comfort
- Narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the USA
- Matching luggage available sold separately.
Specs
| Decoration | Smooth |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Rear Seat Length | 12-1/4" |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Length | 17-1/4" |
| Model | Profiler™ |
| Rear Seat Width | 6" |
| Base Color | Black |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Driver Seat Width | 13" |
| Features | without Backrest |
| Type | One-Piece |
| Fill Material | GelCore™ |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2007 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2008 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2008 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2008 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2009 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2009 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2009 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2012 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2012 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2013 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2013 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2014 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2014 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2015 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2015 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTFBS Fat Boy S |
| 2017 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2017 | Harley-Davidson | FLSTFBS Fat Boy S |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type One-Piece
Base Color Black
Material Saddlehyde™