4" (10.16 cm) lumbar support.
Features
- Supple SaddleHyde™ offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Driver's portion features GelCore™ for unsurpassed levels of comfort
- Narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the USA
- Matching luggage available sold separately.
Specs
| Stitching | Black Stitching |
| Fits Tank Size | Standard |
| Riding Style | Street |
| Model | Profiler™ |
| Driver Seat Length | 14-1/2" |
| Driver Seat Width | 11" |
| Features | without Backrest |
| Overall Seat Length | 30" |
| Product Name | Seat |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |
| Decoration | Smooth |
| Fill Material | GelCore™ |
| Material | Saddlehyde™ |
| Rear Seat Width | 5" |
| Base Color | Black |
| Rear Seat Length | 11-1/2" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1982 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1982 | Harley-Davidson | Super Glide II FXRS |
| 1983 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1983 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1983 | Harley-Davidson | Super Glide II FXRS |
| 1984 | Harley-Davidson | FXRDG Disc Glide |
| 1984 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1984 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1985 | Harley-Davidson | FXRC Low Rider Chrome |
| 1985 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1985 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1986 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1986 | Harley-Davidson | FXRD Sport Glide Grand Touring |
| 1986 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1986 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1987 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider Custom |
| 1987 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1987 | Harley-Davidson | FXRC Low Rider Chrome |
| 1987 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1987 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1988 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider Custom |
| 1988 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1988 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1988 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1988 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1989 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider Custom |
| 1989 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1989 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1989 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1989 | Harley-Davidson | Low Rider FXRS |
| 1990 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider Custom |
| 1990 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1990 | Harley-Davidson | FXRS-Conv Low Rider Sport Convertible |
| 1990 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1990 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1990 | Harley-Davidson | Low Rider FXRS |
| 1991 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider Custom |
| 1991 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1991 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1991 | Harley-Davidson | FXRS-Conv Low Rider Sport Convertible |
| 1991 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1991 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1992 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider Custom |
| 1992 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1992 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1992 | Harley-Davidson | FXRS-Conv Low Rider Sport Convertible |
| 1992 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1992 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1993 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider Custom |
| 1993 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1993 | Harley-Davidson | FXRS-Conv Low Rider Sport Convertible |
| 1993 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1993 | Harley-Davidson | Low Rider FXRS |
| 1993 | Harley-Davidson | Sport Glide FXRT |
| 1994 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider Custom |
| 1994 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR2 |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR3 |
| 2000 | Harley-Davidson | FXR4 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type One-Piece
Base Color Black
Material Saddlehyde™