Seat - Profiler™ - Black - Smooth - FXSTD '00-'07
Features
- Supple SaddleHyde™ offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Driver's portion features GelCore™ for unsurpassed levels of comfort
- Narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the USA
- Matching luggage available sold separately.
Specs
| Type | One-Piece |
| Base Color | Black |
| Fill Material | GelCore™ |
| Decoration | Smooth |
| Features | without Backrest |
| Driver Seat Length | 16-1/4" |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Rear Seat Width | 7" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Model | Profiler™ |
| Rear Seat Length | 12-1/4" |
| Stitching | Black Stitching |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2001 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2002 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2003 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2004 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2005 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type One-Piece
Base Color Black
Material Saddlehyde™