Speed Merchant Pro Series Seat - Black - FXLR/FLSB '18-'23
Features
- Ultra-Foam's unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam and enhances the seat's durability
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating since the creation of the suspension
- Combines a GelCore™ interior and Ultra-Foam that creates the perfect balance of rigidity and user compliance
- Designed and made in the USA
Specs
| Decoration | Perforated |
| Type | One-Piece |
| Driver Seat Length | 14" |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Stitching | Diamond Stitch |
| Cover Material | Saddlehyde™ |
| Fill Material | Ultra-Foam |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Rear Seat Length | 11-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Rear Seat Width | 5" |
| Model | Speed Merchant Pro Series |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2018 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2023 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type One-Piece
Base Color Black