SSR1200 Universal Bike Bag
Features
- Convenient size, full of features, easy mounting and incredible value
- Rugged, fully rigid construction holds bag shape even when empty
- Fully adjustable mounting system includes two pull-straps; mount onto sissy bar, luggage rack or back seat
- Zip/hook-and-loop wide top opening with gusseted zip front
- Top carry handle and backpack/shoulder strap for easy toting off bike
- Lockable zipper pulls
- Features exterior mesh pockets for easy access to maps and other items
- Constructed of UV-, water- and weather-resistant 1200-denier SaddleTuff™ and SaddleHyde™ panels
- Dimensions: 10" W x 15" H x 8" D; measures 1200 cubic inches
Specs
| Base Color | Black |
| Depth | 8" |
| Model | SSR1200 |
| Mounting Position | Rear |
| Product Name | Sissy Bar Bag |
| Width | 10" |
| Closure | Zipper |
| Color/Finish | Black |
| Volume | 19.7 liter |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Height | 15" |
| Features | Universal Fitment |
| Material | Synthetic Leather |
Product Videos
Custom Field
Width 10"
Mounting Position Rear
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Synthetic Leather