5-1/2" (13.97 cm) lumbar support.
Features
- The classic Step Up rider position you’ve come to know and love, accompanied by a passenger section designed with comfort in mind
- The seat combines a Gel-Core interior and Ultra-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating since the creation of the suspension
- Installs easily with all necessary mounting hardware and instructions
- High lumbar keeps rider locked into the seat
- Designed and made in the USA
Specs
| Base Color | Black |
| Fill Material | Ultra-Foam |
| Rear Seat Width | 9" |
| Model | Step-Up |
| Overall Seat Length | 33-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Decoration | Front Tuck-n-Roll |
| Fits Tank Size | Standard |
| Rear Seat Length | 14-1/2" |
| Driver Seat Width | 11" |
| Features | without Backrest |
| Driver Seat Length | 18" |
| Material | Saddlehyde™ |
| Type | 2-Up Seat |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™