Step-Up Seat - Full Lattice Stitch - Black - Indian
Features
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- The seat combines a Gel-Core interior and Ultra-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating
- Whisper-grain SaddleHyde™ cover
- Installs easily with all necessary mounting instructions
- Designed and made in the USA
Specs
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Material | Saddlehyde™ |
| Riding Style | Street |
| Overall Seat Length | 33-1/2" |
| Fill Material | Ultra-Foam |
| Type | 2-Up Seat |
| Decoration | Lattice Stitched |
| Model | Step-Up |
| Rear Seat Length | 14-1/2" |
| Rear Seat Width | 7" |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Features | Standard |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™