Step-Up Seat - Full Lattice Stitch - Brown - XL
Features
- Ultra-Foam's unique molding process creates an element-resistant, self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Blends rider and passenger comfort with the ergonomics required to keep the rider locked in place and in control of the bike
- Combines a GelCore™ interior with Ultra-Foam that creates a perfect balance of rigidity and user compliance
- All mounting hardware and instructions are included for easy installation
- High lumbar keeps the rider locked into the seat
- Whisper-grain SaddleHyde™ cover
- Made in the USA
Specs
| Fill Material | Ultra-Foam |
| Model | Step-Up |
| Color/Finish | Brown |
| Decoration | Full Lattice Stitch |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Driver Seat Length | 14-1/4" |
| Base Color | Brown |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Overall Seat Length | 28-3/4" |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Width | 12" |
| Features | Standard |
| Rear Seat Length | 11-1/2" |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Type | 2-Up Seat |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1977 | Harley-Davidson | XLT |
| 1978 | Harley-Davidson | XLT |
| 1979 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1983 | Harley-Davidson | XLX 1000 |
| 1983 | Harley-Davidson | XR1000 |
| 1984 | Harley-Davidson | XLX 1000 |
| 1984 | Harley-Davidson | XR1000 |
| 1985 | Harley-Davidson | XLX 1000 |
| 1985 | Harley-Davidson | XR1000 |
| 1986 | Harley-Davidson | XLH1100 |
| 1986 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 1987 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1987 | Harley-Davidson | XLH1100 |
| 1988 | Harley-Davidson | Sportster 1100 XLH |
| 1988 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1988 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 1989 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1989 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1990 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1990 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1991 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1991 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1992 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1992 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1993 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1993 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1994 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1994 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1995 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1995 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1996 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1996 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1997 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1997 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1998 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1998 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1999 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 1999 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 2000 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 2000 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 2001 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 2001 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 2002 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2002 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 2002 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 2003 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Brown
Color/Finish Brown
Material Saddlehyde™